C4BTMBX4500ZALJ
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C4BTMBX4500ZALJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C4BTMBX4500ZALJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C4BTMBX4500ZALJ |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP FILM 5UF 5% 850VDC QC TERM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 128 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $8.883 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 850V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 450V |
| Tolerance: | ±5% |
| Termination: | Screw Terminals |
| Size / Dimension: | 1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm) |
| Series: | C4BT |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Rectangular Box |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 50 Weeks |
| Lead Spacing: | 1.004" (25.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.772" (45.00mm) |
| Features: | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 2.2 mOhms |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Metallized |
| Detailed Description: | 5µF Film Capacitor 450V 850V Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box |
| Capacitance: | 5µF |
| Applications: | DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C4BTMBX4500ZALJ, use the request quote form to request C4BTMBX4500ZALJ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C4BTMBX4500ZALJ.The price and lead time for C4BTMBX4500ZALJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C4BTMBX4500ZALJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

