C4BTHBX4300ZAFJ
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C4BTHBX4300ZAFJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C4BTHBX4300ZAFJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C4BTHBX4300ZAFJ |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP FILM 3UF 5% 600VDC QC TERM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $9.51 | $8.456 | $6.765 | $5.814 | $5.391 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 600V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 330V |
| Tolerance: | ±5% |
| Termination: | Screw Terminals |
| Size / Dimension: | 1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm) |
| Series: | C4BT |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Rectangular Box |
| Other Names: | 399-6241 4BTHBX4300ZAFJ |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Spacing: | 1.004" (25.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.575" (40.00mm) |
| Features: | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 4.8 mOhms |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Metallized |
| Detailed Description: | 3µF Film Capacitor 330V 600V Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box |
| Capacitance: | 3µF |
| Applications: | DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C4BTHBX4300ZAFJ, use the request quote form to request C4BTHBX4300ZAFJ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C4BTHBX4300ZAFJ.The price and lead time for C4BTHBX4300ZAFJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C4BTHBX4300ZAFJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

