C4BSWBX3330ZAFJ
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C4BSWBX3330ZAFJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C4BSWBX3330ZAFJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C4BSWBX3330ZAFJ |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP FILM 0.33UF 5% 2KVDC QC TERM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $9.77 | $8.68 | $6.944 | $5.968 | $5.534 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 2000V (2kV) |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 700V |
| Tolerance: | ±5% |
| Termination: | Screw Terminals |
| Size / Dimension: | 1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm) |
| Series: | C4BS |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Rectangular Box |
| Other Names: | 399-6246 4BSWBX3330ZAFJ |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Spacing: | 1.004" (25.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.575" (40.00mm) |
| Features: | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 7.2 mOhms |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Metallized |
| Detailed Description: | 0.33µF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box |
| Capacitance: | 0.33µF |
| Applications: | DC Link, DC Filtering; Snubber |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C4BSWBX3330ZAFJ, use the request quote form to request C4BSWBX3330ZAFJ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C4BSWBX3330ZAFJ.The price and lead time for C4BSWBX3330ZAFJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C4BSWBX3330ZAFJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

