C4532X7R1E475M200KA
TDK Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C4532X7R1E475M200KA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C4532X7R1E475M200KA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C4532X7R1E475M200KA |
|---|---|
| Manufacturer | TDK |
| Description | C Series 1812 4.7 uF 25 V ±20% Tolerance X7R SMT Multilayer Ceramic Capacitor |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.384 | $0.346 | $0.312 | $0.306 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 25V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Thickness (Max): | 0.071" (1.80mm) |
| Temperature Coefficient: | X7R |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Series: | C |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 1812 (4532 Metric) |
| Other Names: | 445-1446-2 C4532X7R1E475M C4532X7R1E475M/2.00 C4532X7R1E475MT C4532X7R1E475MT020U |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Style: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | Low ESL |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 4.7µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) |
| Capacitance: | 4.7µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C4532X7R1E475M200KA, use the request quote form to request C4532X7R1E475M200KA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C4532X7R1E475M200KA.The price and lead time for C4532X7R1E475M200KA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C4532X7R1E475M200KA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
