C1608CH1V153J080AC
TDK Corporation
C1608CH1V153J080AC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C1608CH1V153J080AC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C1608CH1V153J080AC
Manufacturer TDK Corporation
Description CAP CER 0.015UF 35V CH 0603
(In US Dollars)
4000 pcs8000 pcs12000 pcs28000 pcs65535 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Rated:35V
Tolerance:0.015µF
Thickness (Max):CH
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Series:C
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Ripple Current - Low Frequency:General Purpose
Ratings:-
Polarization:0603 (1608 Metric)
Other Names:445-174560-2
C1608CH1V153JT000N
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Manufacturer Part Number:C1608CH1V153J080AC
Lead Style:0.035" (0.90mm)
Height - Seated (Max):-
Features:Low ESL
Failure Rate:-
Expanded Description:0.015µF ±5% 35V Ceramic Capacitor CH 0603 (1608 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance):±5%