C0805C105J4RACTU
KEMET
C0805C105J4RACTU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C0805C105J4RACTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C0805C105J4RACTU
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 1UF 16V X7R 0805
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.039" (1.00mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:C
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:399-8001-2
C0805C105J4RAC
C0805C105J4RAC7800
C0805C105J4RAC7867
C0805C105J4RACTU-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:40 Weeks
Failure Rate:-
Detailed Description:1µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Capacitance:1µF