C0805C105J8NACTU
KEMET
C0805C105J8NACTU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C0805C105J8NACTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C0805C105J8NACTU
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 1UF 10V X8L 0805
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 792 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.039" (1.00mm)
Temperature Coefficient:X8L
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:C
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:399-5763-6
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:42 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:High Temperature
Failure Rate:-
Detailed Description:1µF ±5% 10V Ceramic Capacitor X8L 0805 (2012 Metric)
Capacitance:1µF