BZX84C7V5LT3
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
BZX84C7V5LT3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZX84C7V5LT3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZX84C7V5LT3
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description DIODE ZENER 7.5V 225MW SOT23-3
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):7.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 10mA
Tolerance:±5%
Supplier Device Package:SOT-23-3 (TO-236)
Series:-
Power - Max:225mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Impedance (Max) (Zzt):15 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 7.5V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Current - Reverse Leakage @ Vr:1µA @ 5V