BZX84C4V7 TR
Central Semiconductor
BZX84C4V7 TR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZX84C4V7 TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZX84C4V7 TR
Manufacturer Central Semiconductor
Description DIODE ZENER 4.7V 350MW SOT23
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 650 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):4.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 10mA
Tolerance:±5%
Supplier Device Package:SOT-23
Series:-
Power - Max:350mW
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Other Names:BZX84C4V7 CT
BZX84C4V7 CT-ND
BZX84C4V7CSCT
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Impedance (Max) (Zzt):80 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 4.7V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23
Current - Reverse Leakage @ Vr:3µA @ 2V