BZX84C4V7-7
Diodes Incorporated
BZX84C4V7-7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZX84C4V7-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZX84C4V7-7
Manufacturer Diodes Inc.
Description Zener Diode Single 4.7V 6.38% 80Ohm 350mW 3-Pin SOT-23 T/R / DIODE ZENER 4.7V 300MW SOT23-3
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 70773 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):4.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 10mA
Tolerance:±6%
Supplier Device Package:SOT-23-3
Series:-
Power - Max:300mW
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Other Names:BZX84C4V77
BZX84C4V7DIDKR
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Impedance (Max) (Zzt):80 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 4.7V 300mW ±6% Surface Mount SOT-23-3
Current - Reverse Leakage @ Vr:3µA @ 2V