BZM55C6V8-TR3
Electro-Films (EFI) / Vishay
BZM55C6V8-TR3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZM55C6V8-TR3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZM55C6V8-TR3
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE ZENER 500MW MICROMELF
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5V @ 200mA
Tolerance:-
Supplier Device Package:MicroMELF
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:500mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2-SMD, No Lead
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Impedance (Max) (Zzt):150 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 6.8V 500mW Surface Mount MicroMELF
Current - Reverse Leakage @ Vr:100nA @ 3V