BZM55C6V2-TR
Vishay Precision Group
BZM55C6V2-TR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZM55C6V2-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZM55C6V2-TR
Manufacturer Vishay
Description Diode Zener Single 6.2V 6% 500mW Automotive 2-Pin MicroMELF T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 90164 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5V @ 200mA
Tolerance:-
Supplier Device Package:MicroMELF
Series:-
Power - Max:500mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2-SMD, No Lead
Other Names:BZM55C6V2GITR
Operating Temperature:175°C
Impedance (Max) (Zzt):10 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 6.2V 500mW Surface Mount MicroMELF
Current - Reverse Leakage @ Vr:100nA @ 2V