BZM55C68-TR
Electro-Films (EFI) / Vishay
BZM55C68-TR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZM55C68-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZM55C68-TR
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE ZENER 500MW MICROMELF
(In US Dollars)
12500 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):68V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5V @ 200mA
Tolerance:-
Supplier Device Package:MicroMELF
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:500mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2-SMD, No Lead
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance (Max) (Zzt):1000 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 68V 500mW Surface Mount MicroMELF
Current - Reverse Leakage @ Vr:100nA @ 51V