BT168E,112
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BT168E,112 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BT168E,112 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BT168E,112 |
|---|---|
| Manufacturer | WeEn Semiconductors Co., Ltd |
| Description | THYRISTOR .8A 500V TO-92 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.065 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - On State (Vtm) (Max): | 1.7V |
|---|---|
| Voltage - Off State: | 500V |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 800mV |
| Supplier Device Package: | TO-92-3 |
| Series: | - |
| SCR Type: | Sensitive Gate |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Other Names: | 1740-1293 1740-1293-2 1740-1293-2-ND 568-3680 568-3680-5 568-3680-5-ND 568-3680-ND 934042480112 BT168E |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | SCR 500V 800mA Sensitive Gate Through Hole TO-92-3 |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 800mA |
| Current - On State (It (AV)) (Max): | 500mA |
| Current - Off State (Max): | 100µA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 8A, 9A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 5mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 200µA |
| Base Part Number: | BT168 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BT168E,112, use the request quote form to request BT168E,112 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BT168E,112.The price and lead time for BT168E,112 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BT168E,112.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
