BT168GWF,115
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BT168GWF,115 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BT168GWF,115 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BT168GWF,115 |
|---|---|
| Manufacturer | WeEn Semiconductors Co., Ltd |
| Description | SCR SENS 600V 1A SOT-223 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | 2000 pcs | 5000 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.146 | $0.134 | $0.126 | |||
| 10000 pcs | 25000 pcs | 50000 pcs | |||
| $0.117 | $0.108 | $0.104 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - On State (Vtm) (Max): | 1.7V |
|---|---|
| Voltage - Off State: | 600V |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 800mV |
| Supplier Device Package: | SOT-223 |
| Series: | - |
| SCR Type: | Sensitive Gate |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-261-4, TO-261AA |
| Other Names: | 1740-1085-2 568-5349-2 568-5349-2-ND 934064501115 BT168GWF BT168GWF115 |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | SCR 600V 1A Sensitive Gate Surface Mount SOT-223 |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 1A |
| Current - On State (It (AV)) (Max): | 630mA |
| Current - Off State (Max): | 100µA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 8A, 9A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 10mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 450µA |
| Base Part Number: | BT168 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BT168GWF,115, use the request quote form to request BT168GWF,115 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BT168GWF,115.The price and lead time for BT168GWF,115 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BT168GWF,115.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
