BT155W-1200TQ
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BT155W-1200TQ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BT155W-1200TQ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BT155W-1200TQ |
|---|---|
| Manufacturer | WeEn Semiconductors |
| Description | Thyristor, 1.2Kv, 79A, To-247 Rohs Compliant: Yes |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.13 | $1.923 | $1.734 | $1.697 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - On State (Vtm) (Max): | 1.5V |
|---|---|
| Voltage - Off State: | 1.2kV |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1V |
| Supplier Device Package: | TO-247-3 |
| Series: | - |
| SCR Type: | Standard Recovery |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-247-3 |
| Other Names: | 1740-1227 934069868127 |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Detailed Description: | SCR 1.2kV 79A Standard Recovery Through Hole TO-247-3 |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 79A |
| Current - On State (It (AV)) (Max): | 50A |
| Current - Off State (Max): | 3mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 650A, 715A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 200mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 50mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BT155W-1200TQ, use the request quote form to request BT155W-1200TQ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BT155W-1200TQ.The price and lead time for BT155W-1200TQ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BT155W-1200TQ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
