BSO350N03
Infineon Tech, Power Semi's
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BSO350N03 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BSO350N03 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BSO350N03 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Tech, Power Semi's |
| Description | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2V @ 6µA |
|---|---|
| Supplier Device Package: | PG-DSO-8 |
| Series: | OptiMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 35 mOhm @ 6A, 10V |
| Power - Max: | 1.4W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | BSO350N03-ND BSO350N03INTR BSO350N03NT BSO350N03XT SP000080984 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 480pF @ 15V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 3.7nC @ 5V |
| FET Type: | 2 N-Channel (Dual) |
| FET Feature: | Logic Level Gate |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 30V |
| Detailed Description: | Mosfet Array 2 N-Channel (Dual) 30V 5A 1.4W Surface Mount PG-DSO-8 |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 5A |
| Base Part Number: | BSO350N03 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BSO350N03, use the request quote form to request BSO350N03 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BSO350N03.The price and lead time for BSO350N03 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BSO350N03.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
