BN074G0224M--
Buy BN074G0224M-- with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BN074G0224M--
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP FILM 0.22UF 20% 250VDC RAD
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:115V
Tolerance:±20%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.398" L x 0.244" W (10.10mm x 6.20mm)
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max):0.480" (12.20mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.22µF Film Capacitor 115V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.22µF