BN074D0105K--
AVX Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BN074D0105K-- with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BN074D0105K--
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP FILM 1UF 10% 63VDC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:63V
Voltage Rating - AC:40V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.398" L x 0.205" W (10.10mm x 5.20mm)
Series:BN
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max):0.402" (10.20mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:1µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:1µF