BFC233812474
Buy BFC233812474 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC233812474
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.47UF 20% 1KVDC RADIAL
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Voltage Rating - AC:440V
Tolerance:±20%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Series:MKP338 1
Ratings:X1
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222233812474
Operating Temperature:-50°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.47µF Film Capacitor 440V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.47µF