BFC233814104
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC233814104
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC233814104 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC233814104
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.1UF 20% 1KVDC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 789 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Voltage Rating - AC:440V
Tolerance:±20%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Series:MKP338 1
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:2222 338 14104
BC1588
BFC2 338 14104
BFC2 338 14104
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.1µF Film Capacitor 440V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.1µF