BCAP0350 E270 T13
Maxwell Technologies, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BCAP0350 E270 T13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BCAP0350 E270 T13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BCAP0350 E270 T13 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxwell Technologies, Inc. |
| Description | CAP 350F 2.7V THROUGH HOLE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $13.86 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 2.7V |
|---|---|
| Tolerance: | - |
| Termination: | PC Pins |
| Size / Dimension: | - |
| Series: | BC |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Other Names: | 108860 BCAP0350 E270 T13-ND BCAP0350E270T13 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 65°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 1500 Hrs @ 65°C |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 3.2 mOhm |
| Detailed Description: | 350F (EDLC) Supercapacitor 2.7V Radial, Can 3.2 mOhm 1500 Hrs @ 65°C |
| Capacitance: | 350F |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BCAP0350 E270 T13, use the request quote form to request BCAP0350 E270 T13 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BCAP0350 E270 T13.The price and lead time for BCAP0350 E270 T13 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BCAP0350 E270 T13.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

