BCAP0100 P270 S07
Maxwell Technologies, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BCAP0100 P270 S07 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BCAP0100 P270 S07 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BCAP0100 P270 S07 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxwell Technologies, Inc. |
| Description | CAP 100F 2.7V WIRE LEAD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $9.73 | $8.653 | $6.922 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 2.7V |
|---|---|
| Tolerance: | 0%, +20% |
| Termination: | PC Pins |
| Size / Dimension: | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Series: | HC |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Other Names: | 1182-1046 133522 BCAP0100 P270 S07-ND BCAP0100P270S07 BCAP0100P270S07-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 65°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 65°C |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.850" (47.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 15 mOhm |
| Detailed Description: | 100F (EDLC) Supercapacitor 2.7V Radial, Can 15 mOhm 1000 Hrs @ 65°C |
| Capacitance: | 100F |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BCAP0100 P270 S07, use the request quote form to request BCAP0100 P270 S07 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BCAP0100 P270 S07.The price and lead time for BCAP0100 P270 S07 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BCAP0100 P270 S07.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

