BCAP0310 P270 T10
Maxwell Technologies, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BCAP0310 P270 T10 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BCAP0310 P270 T10 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BCAP0310 P270 T10 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxwell Technologies, Inc. |
| Description | CAP 310F 2.7V THROUGH HOLE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $18.72 | $17.784 | $14.04 | $12.449 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 2.7V |
|---|---|
| Tolerance: | - |
| Termination: | PC Pins |
| Size / Dimension: | 1.311" Dia (33.30mm) |
| Series: | BC |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Other Names: | 108755 1182-1015 BCAP0310P270T10 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 65°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lifetime @ Temp.: | 1500 Hrs @ 65°C |
| Lead Spacing: | 0.472" (12.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 2.421" (61.50mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 2.2 mOhm |
| Detailed Description: | 310F (EDLC) Supercapacitor 2.7V Radial, Can 2.2 mOhm 1500 Hrs @ 65°C |
| Capacitance: | 310F |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BCAP0310 P270 T10, use the request quote form to request BCAP0310 P270 T10 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BCAP0310 P270 T10.The price and lead time for BCAP0310 P270 T10 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BCAP0310 P270 T10.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

