BCAP0360 P270 S18
Maxwell Technologies, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BCAP0360 P270 S18 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BCAP0360 P270 S18 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BCAP0360 P270 S18 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxwell Technologies, Inc. |
| Description | CAP EDLC 360F 0% +20% 2.7V T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 110 pcs | 550 pcs | 1100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $12.23 | $11.619 | $9.173 | $8.133 | $7.644 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 2.7V |
|---|---|
| Tolerance: | 0%, +20% |
| Termination: | PC Pins |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Series: | BC |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Other Names: | 1182-1053 133524 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 65°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Lead Spacing: | 0.886" (22.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 2.520" (64.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 3.2 mOhm |
| Detailed Description: | 360F (EDLC) Supercapacitor 2.7V Radial, Can - Snap-In 3.2 mOhm |
| Capacitance: | 360F |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BCAP0360 P270 S18, use the request quote form to request BCAP0360 P270 S18 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BCAP0360 P270 S18.The price and lead time for BCAP0360 P270 S18 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BCAP0360 P270 S18.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

