B72530V0300K062
EPCOS
B72530V0300K062
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B72530V0300K062 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B72530V0300K062
Manufacturer EPCOS
Description VARISTOR 47V 300A 1210
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):47V
Varistor Voltage (Min):42.3V
Varistor Voltage (Max):51.7V
Series:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Other Names:495-2396
495-2396-ND
Operating Temperature:-
Number of Circuits:1
Mounting Type:Surface Mount, MLCV
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum DC Volts:38V
Maximum AC Volts:30V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:2.0J
Detailed Description:47V 300A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric)
Current - Surge:300A