B72530T6500K062
EPCOS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B72530T6500K062 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B72530T6500K062
Manufacturer EPCOS
Description VARISTOR 82V 1.2KA 1210
(In US Dollars)
8000 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):82V
Varistor Voltage (Min):73.8V
Varistor Voltage (Max):90.2V
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1210 (3125 Metric)
Other Names:B72530T6500K 62
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TA)
Number of Circuits:1
Mounting Type:Surface Mount, MLCV
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum DC Volts:65V
Maximum AC Volts:50V
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:3.0J
Detailed Description:82V 1.2kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3125 Metric)
Current - Surge:1.2kA
Capacitance @ Frequency:1200pF @ 1kHz