B59995C0120A054
EPCOS
B59995C0120A054
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B59995C0120A054 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B59995C0120A054
Manufacturer EPCOS
Description PTC RESET FUSE 30V 120MA RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:30V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.157" Dia x 0.138" T (4.00mm x 3.50mm)
Series:-
Resistance - 25°C (Typ):13 Ohms
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:B59995C120A54
B59995C120A54-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.295" (7.50mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 30V 120mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):240mA
Current - Max:700mA
Current - Hold (Ih) (Max):120mA