B59990C0120A051
EPCOS
B59990C0120A051
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B59990C0120A051 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B59990C0120A051
Manufacturer EPCOS
Description PTC RESET FUSE 80V 50MA RADIAL
(In US Dollars)
1500 pcs
Data sheet
Voltage - Max:80V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.157" Dia x 0.138" T (4.00mm x 3.50mm)
Series:-
Resistance - 25°C (Typ):55 Ohms
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:B59990C 120A 51
B59990C120A51
B59990C120A51-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.295" (7.50mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 80V 50mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):100mA
Current - Max:700mA
Current - Hold (Ih) (Max):50mA