B59985C0120A051
EPCOS
B59985C0120A051
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B59985C0120A051 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B59985C0120A051
Manufacturer EPCOS
Description PTC RESET FUSE 30V 250MA RADIAL
(In US Dollars)
1500 pcs3000 pcs7500 pcs10500 pcs
Data sheet
Voltage - Max:30V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.256" Dia x 0.138" T (6.50mm x 3.50mm)
Series:-
Resistance - 25°C (Typ):4.6 Ohms
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:495-75318-2
B59985C 120A 51
B59985C0120A051-ND
B59985C120A51
B59985C120A51-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 30V 250mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):500mA
Current - Max:1A
Current - Hold (Ih) (Max):250mA