B59772B0120A070
EPCOS
B59772B0120A070
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B59772B0120A070 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B59772B0120A070
Manufacturer EPCOS
Description PTC RESET FUSE 420V RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:420V
Type:Ceramic
Time to Trip:3s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.335" Dia x 0.276" T (8.50mm x 7.00mm)
Series:-
Resistance - 25°C (Typ):150 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:495-3888
B59772B 120A 70
B59772B0120A070-ND
B59772B120A70
B59772B120A70-ND
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 420V Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):86mA
Current - Max:1.4A