B41231B7828M000
Buy B41231B7828M000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B41231B7828M000
Manufacturer EPCOS
Description CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP
Data sheet
Voltage - Rated:35V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.000" Dia (25.40mm)
Series:B41231
Ripple Current @ Low Frequency:4.1A @ 120Hz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:B41231B7828M
B41231B7828M-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:44 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:8200µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:8200µF