B41231B8398M000
Buy B41231B8398M000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B41231B8398M000
Manufacturer EPCOS
Description CAP ALUM 3900UF 20% 63V SNAP
Data sheet
Voltage - Rated:63V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.000" Dia (25.40mm)
Series:B41231
Ripple Current @ Low Frequency:3.74A @ 120Hz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:B41231B8398M
B41231B8398M-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:44 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:3900µF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:3900µF