B32559C474K000
EPCOS
B32559C474K000
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B32559C474K000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B32559C474K000
Manufacturer EPCOS
Description CAP FILM 0.47UF 10% 63VDC RADIAL
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:63V
Voltage Rating - AC:40V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.276" L x 0.138" W (7.00mm x 3.50mm)
Series:B32559
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:495-2818
B32559C 474K
B32559C0474K000
B32559C474K
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
Detailed Description:0.47µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked Radial
Capacitance:0.47µF