B32529C0105J289
EPCOS
B32529C0105J289
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B32529C0105J289 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B32529C0105J289
Manufacturer EPCOS
Description Film Capacitor, Polyethylene Terephthalate, 63V, 5% +Tol, 5% -Tol, 0.1uF, Through Hole Mount
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 38589 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:63V
Voltage Rating - AC:40V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.287" L x 0.177" W (7.30mm x 4.50mm)
Series:B32529
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial
Other Names:495-2468-1
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.374" (9.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Detailed Description:1µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
Capacitance:1µF