B32023A3563M289
EPCOS
B32023A3563M289
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B32023A3563M289 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B32023A3563M289
Manufacturer EPCOS
Description CAP FILM 0.056UF 20% 300VAC RAD
(In US Dollars)
2720 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:300V
Tolerance:±20%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Series:B32023
Ratings:Y2
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:34 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.056µF Film Capacitor 300V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.056µF