AVS475M2AE16B-F
Cornell Dubilier Electronics
AVS475M2AE16B-F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AVS475M2AE16B-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AVS475M2AE16B-F
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 4.7UF 20% 100V SMD
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:AVS
Ripple Current @ Low Frequency:50mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:85mA @ 10kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - SMD
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.244" (6.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):63.5 Ohm @ 120Hz
Detailed Description:4.7µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 63.5 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:4.7µF