AVS475M35B12B-F
Cornell Dubilier Electronics
AVS475M35B12B-F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AVS475M35B12B-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AVS475M35B12B-F
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
(In US Dollars)
1700 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:35V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Series:AVS
Ripple Current @ Low Frequency:22mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:37.4mA @ 10kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - SMD
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.213" (5.40mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):42.4 Ohm @ 120Hz
Detailed Description:4.7µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 42.4 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:4.7µF