AFC225M35B12T-F
Cornell Dubilier Electronics
AFC225M35B12T-F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AFC225M35B12T-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AFC225M35B12T-F
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 2.2UF 20% 35V SMD
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:35V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Series:AFC
Ripple Current @ Low Frequency:45mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:60mA @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:3 Ohms
Height - Seated (Max):0.213" (5.40mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):90.4 Ohm @ 120Hz
Detailed Description:2.2µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 90.4 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:2.2µF