AFC226M25D16B-F
Cornell Dubilier Electronics
AFC226M25D16B-F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AFC226M25D16B-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AFC226M25D16B-F
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:AFC
Ripple Current @ Low Frequency:105mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:140mA @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - SMD
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:1 Ohms
Height - Seated (Max):0.213" (5.40mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):10.6 Ohm @ 120Hz
Detailed Description:22µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 10.6 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:22µF