AFC157M10E16B-F
Cornell Dubilier Electronics
AFC157M10E16B-F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AFC157M10E16B-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AFC157M10E16B-F
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD
(In US Dollars)
700 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:AFC
Ripple Current @ Low Frequency:172.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:230mA @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - SMD
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:400 mOhms
Height - Seated (Max):0.244" (6.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):2.1 Ohm @ 120Hz
Detailed Description:150µF 10V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2.1 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:150µF