96FD25-S160-INB
Advantech
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 96FD25-S160-INB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 96FD25-S160-INB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 96FD25-S160-INB |
|---|---|
| Manufacturer | Advantech |
| Description | SSD 160GB 2.5" MLC SATAIII 5/12V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 2.47 oz (70.38g) |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 5V, 12V |
| Type: | SATA III |
| Speed - Write: | 175MB/s |
| Speed - Read: | 475MB/S |
| Size / Dimension: | 100.45mm x 69.85mm x 7.00mm |
| Series: | DC S3500 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Memory Type: | FLASH - NAND (MLC) |
| Memory Size: | 160GB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Form Factor: | 2.5" |
| Detailed Description: | Solid State Drive (SSD) 160GB SATA III FLASH - NAND (MLC) 2.5" 5V, 12V |
| Current - Max: | 1A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 96FD25-S160-INB, use the request quote form to request 96FD25-S160-INB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 96FD25-S160-INB.The price and lead time for 96FD25-S160-INB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 96FD25-S160-INB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

