80LSQ6800MEFC36X83
Rubycon
80LSQ6800MEFC36X83
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 80LSQ6800MEFC36X83 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 80LSQ6800MEFC36X83
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 6800UF 20% 80V SCREW
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:80V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.417" Dia (36.00mm)
Series:LSQ
Ripple Current @ Low Frequency:3.7A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.07A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):3.386" (86.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:6800µF 80V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 85°C
Capacitance:6800µF