80LSQ12000MEFC36X118
Rubycon
80LSQ12000MEFC36X118
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 80LSQ12000MEFC36X118 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 80LSQ12000MEFC36X118
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 12000UF 20% 80V SCREW
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:80V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.417" Dia (36.00mm)
Series:LSQ
Ripple Current @ Low Frequency:5.4A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.94A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):4.803" (122.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:12000µF 80V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 85°C
Capacitance:12000µF