Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 744066180 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 744066180
Manufacturer Wurth Elektronik
Description Fixed Ind 18UH 2.8A 68 Mohm SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 16916 pcs
Type:Wirewound
Tolerance:±30%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Q @ Freq:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:Nonstandard
Other Names:732-4096-6
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:18µH
Height - Seated (Max):0.161" (4.10mm)
Frequency - Self Resonant:14MHz
Detailed Description:18µH Shielded Wirewound Inductor 2.8A 68 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):68 mOhm Max
Current Rating:2.8A
Current - Saturation:3A