Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 744066100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 744066100
Manufacturer Wurth Elektronik
Description Fixed Ind 10UH 3.6A 35 Mohm SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 13010 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±30%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Shielding:Shielded
Series:WE-TPC
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:732-1076-2
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:10µH
Height - Seated (Max):0.161" (4.10mm)
Frequency - Self Resonant:20MHz
Detailed Description:10µH Shielded Wirewound Inductor 3.6A 35 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):35 mOhm Max
Current Rating:3.6A
Current - Saturation:4A