516D225M350MM6AE3
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 516D225M350MM6AE3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 516D225M350MM6AE3
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP ALUM 2.2UF 20% 350V AXIAL
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:350V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia x 0.630" L (8.00mm x 16.00mm)
Series:516D
Ripple Current @ Low Frequency:24mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:38.4mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Can
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:2.2µF 350V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:2.2µF