50SEV470M16X16.5
Rubycon
50SEV470M16X16.5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 50SEV470M16X16.5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 50SEV470M16X16.5
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD
(In US Dollars)
125 pcs250 pcs625 pcs875 pcs
1250 pcs3125 pcs6250 pcs12500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Series:SEV
Ripple Current @ Low Frequency:740mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:888mA @ 10kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:1189-3106-2
50SEV470M16X16.5-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:28 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:470µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:470µF