50SEV4.7M4X5.5
Rubycon
50SEV4.7M4X5.5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 50SEV4.7M4X5.5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 50SEV4.7M4X5.5
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
(In US Dollars)
2000 pcs4000 pcs10000 pcs
14000 pcs50000 pcs100000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Series:SEV
Ripple Current @ Low Frequency:18mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:27mA @ 10kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:1189-2467-2
50SEV4.7M4X5.5-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:4.7µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:4.7µF