400MXC560MEFC35X45
Buy 400MXC560MEFC35X45 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 400MXC560MEFC35X45
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:MXC
Ripple Current @ Low Frequency:2.12A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.968A @ 10kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:560µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:560µF